FAQ

FAQ

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY

Hliníkové vonkajšie žalúzie sú odolné voči poveternostným podmienkam, sú odolné a podrobené záťažovým skúškam. Pokiaľ chcete mať však istotu, môžu vám ju zabezpečiť senzory, ktoré poskytujú vyššiu záruku, voči poškodeniu. Tieto žalúzie sa sami vytiahnu, pokiaľ dôjde k zhoršeniu počasia.

Žalúzie sú cenovo prijateľnejšie, ovládanie je manuálne pomocou retiazky. Viete si lamely natočiť tak, ako potrebujete a prispôsobíte si intenzitu svetla. Na čistenie potrebujete viac času a kopec trpezlivosti. Nemajú vplyv na prehrievanie interiéru. Možnosť vyhotovenia aj v atypickom prevedení.

Látkové rolety sú vyrábané zo špeciálnej antistatickej látky, ktorá je jednoduchá bezúdržbová. Plné látky sú aj v prevedení black out – na dokonalé zatemnenie miestnosti. Inou variantou sú rolety deň a noc alebo plisé rolety. Cenovo sú textilné roletky drahšia cenová skupina.

Textilné pásy sú takmer bezúdržbové. Látka je špeciálne upravená voskovaním. Povrch je preto antistatický a špinu v tomto prípade odpudzuje. Neodporúčame prať, ani čistiť v čistiarni, z dôvodu narušenia úpravy. Textilné pásy vydržia v dobrom stave minimálne desať rokov. Keď uznáte za vhodné, je možné látku aj vymeniť.

Plastová hmota sa časom stáva krehkou, drobí sa a láme. Nie je potrebné hneď kupovať nové žalúzie, ale zabezpečiť si náhradné diely. Fixačné kolíčky, držiak retiazky, bočné krytky, silon nájdete priamo u nás, ak nie, vieme komponenty objednať.

Či sekciová brána, alebo rolovacia, je potrebné kontrolovať funkčnosť mechanických častí. Určite raz ročne je potrebné prečistiť koľajnice a namazať ich silikónovým olejom, resp. vazelínou a skontrolovať funkčnosť tesnení.

Tieto hodnoty označené symbolom U všeobecne vyjadrujú súčiniteľ prechodu/prestupu tepla stavebnou konštrukciou. Ďalšie pridané symboly ako je Uf – znamená súčiniteľ prestupu tepla rámovej konštrukcie okna/dverí. Keď je k U pridaný dolný index g, čiže Ug – znamená to súčiniteľ prestupu tepla izolačného skla. A keď je dolný index w, Uw, vtedy hovoríme o súčiniteli prestupu tepla celého okna, vrátane okrajových vplyvov dištančného rámčeka.

Tu záleží, či dáte prednosť cene, alebo extra dlhej životnosti a odolnosti.

Ak dáte zelenú plastovým oknám, treba dbať už pri výbere na kvalitu profilu, tesnenia, kovania. Pozor na veľkoformátové rozmery, pretože plastový rám nie je na takéto okná vhodný. Je to najrozšírenejší produkt, sú trvácne, ľahko sa ošetrujú a dizajn viete prispôsobiť interiéru od klasických bielych až po imitáciu dreva.

Hliníkové okná zas nepoznajú veľkostné obmedzenia a budovám poskytujú elegantný vzhľad. Sú tiež tvarovo stále a nedeformujú sa. Treba však počítať s vyššou obstarávacou cenou, no na druhej strane dlhou životnosťou. Hliník umožňuje zaskliť aj hrubšie izolačné sklá.